TIPY | SVAČINKY DO ŠKOLY

Děti se vrátily zpět do lavic, a aby měly každý den energii a zvládly ten náročný proces učení, potřebují do sebe během dopoledne dostat vydatnou svačinu. A protože spousta školáků má mlsný jazýček, je těžké trefit se jim do chutě a zajistit, aby sváča neskončila v koši. Proto mám pro vás pár tipů a receptů na svačiny, které jim budou nejen chutnat, ale také je budou bavit.

JAK NA DĚTSKÉ „FUJ“

Každý dětský organismus potřebuje k fungování nejen ve škole přísun živin a energie, takže je nutné, aby děti jedly pestrou stravu. I když sama vím, jak je občas těžké prolomit jejich chutě a naučit je jíst i to, co je pro ně “fuj”. Proto mám pro vás tipy, jak děti k jídlu motivovat.

  1. Základem je s dětmi o jídle mluvit a naučit je vnímat ho pozitivně, a to jako motor jejich těla. Když svým potomkům povíte, že se po správném jídle budou cítit příjemně, budou plní energie a síly, že se jim bude lépe učit a celkově žít, třeba si jednou sami dojdou k tomu, že ta trapná svačina od mamky je vlastně docela fajn. 
  1. Nechte školáky, ať vám pomohou svačinu připravit, mohou si sami zvolit kombinaci, která je jejich oblíbená. A ti starší si mohou vyvážené svačiny chystat sami.
  1. Pokud máte na přípravu svačiny čas, můžete si s ní trochu pohrát, pomocí vykrajovátek lze udělat zábavné tvary lívanců, palačinek, sendvičů, plátků jablek, okurek apod. Pro dítě bude sváča ohromné překvapení a určitě se rádo zakousne do dinosaura nebo smajlíka.
  1. Asi to zná každý rodič, že děti jedí především očima. I když bude na stole nebo ve svačinové krabičce to nejchutnější jídlo na světě, ale bude vypadat jako kopa hnoje, dítě ho ani neochutná. Proto se snažte dělat svačinky hezké na oko, barevné a třeba z nich vymyslet i zvířátka, příšerky a jiné postavičky, na internetu je inspirace plno.
  1. Jídlo chutná lépe v barevné krabičce než zabalené v ubrousku a hozené v igelitovém pytlíku. Proto se podle mě určitě vyplatí investice do kvalitní svačinové krabičky, kterou si dítě samo vybere. Výhodou je, když má mnoho přihrádek a krabiček, které se dají různě kombinovat. 
  1. Nikdy děti nenuťte k určitému jídlu a raději hledejte varianty, jak jídlo nahradit. 
  1. Jděte příkladem! Když děti uvidí, že sobě do práce připravujete podobnou svačinu jako je ta jejich, budete pro ně super vzor stravovacích návyků. 

OBMĚŇOVÁNÍ JAKO ZPŮSOB NOVÝCH MOŽNOSTÍ

Každá svačina by v sobě měla mít zastoupené základní živiny, jako jsou bílkoviny, kvalitní tuky a komplexní sacharidy. Neznamená to ale, že budete každý den sedět nad výživovými tabulkami a vymýšlet top vyvážené recepty, které jsou navíc zábavné a dobré. Stačí se jen naučit používat alternativy svačin, na které jsou děti zvyklé. Obměňovat můžete pečivo, šunky, sýry, zeleninu, ovoce, každý den se dá připravit jiná kombinace surovin. 

OBLÍBENÉ VÝROBKY PŘIPRAVTE DĚTEM DOMA

Vyvarujte se každý den dítěti servírovat průmyslově zpracované potraviny, polotovary a jiné nezdravé věci, na které si lehce zvykne a nebude pak jíst opravdové potraviny ve vámi nachystané svačině. Mnoho výrobků, které mají děti rády, se dají připravit doma v daleko vyšší kvalitě. Např. ovocné jogurty se dají nahradit mixem bílého jogurtu, oblíbeného ovoce a třeba medu či javorového sirupu. Lahodný termix máte doma nachystaný během chvíle, stačí jen v kastrůlku prohřát smetanu ke šlehání, do ní dát nalámanou kvalitní čokoládu, nechat rozpustit, promíchat a přidat tvaroh a podle chuti cukr nebo javorový sirup. Dalšími doma připravovanými pochoutkami mohou být Bounty tyčinky, Tvaroháček, ovesné tyčinky, máslové sušenky, ale i např. domácí Snickers, Kinder mléčný řez nebo nutella

POMAZÁNKY NA PŘÁNÍ

Super variantou, která dětem dodá potřebné živiny a dá se donekonečna obměňovat, jsou pomazánky. Tvarohové, vajíčkové, tuňákové, mrkvové, avokádové, z pečené zeleniny, luštěninové, paštikové, šunkové, sýrové a mnoho dalších. Také sladké pomazánky jsou u dětí oblíbené. Co takhle medovou, džemovou, marmeládovou nebo povidlovou? Dnes už v regálech se zdravou výživou najdete také plno oříškových možností, které budou dětem chutnat, rozhodně doporučuji mandlový, pistáciový nebo arašídový krém. 

SVAČINKY NASLANO

U nás doma mají vždy úspěch wrapy na všechny způsoby, ať už zapečené, nebo ne. Na nich je super, že je můžete chystat v mnoha kombinacích a dají se plnit tím, co mají děti rády. Tortilly můžete zapéct také jako trojúhelníky nebo třeba taštičky. 

Podobné je to s toustovým chlebem, který se vyplatí mít vždy doma. Připravíte s ním klasické toasty, sendviče, a to čerstvé, nebo zapečené s náplní. Kombinovat je můžete i s pomazánkami. 

Z pečiva lze připravit také pochoutky, z úplně obyčejné housky, bagetky nebo rohlíku můžete udělat křupavou delikatesu à la panini. 

Dalšími dobrotami mohou být slané vafle, například bramborové, tartaletky, nejrůznější placičky (cuketové, tuňákové,…), slané muffiny, palačinky, koláče, šneci z listového těsta aj. 

SVAČINKY NASLADKO

Dejme si ruku na srdce, kdo z nás jako dítě nemiloval sladké? Asi nikdo. Proto bychom se neměli bát sladkých chutí a dopřát je i dětem. Svačinky nasladko nemusí být jen ty plné cukru, palmového oleje a dochucovadel. 

TIPY NA SLADKÉ SVÁČI:

Tip: Udělejte do zásoby granolu, kterou pak dětem můžete sypat např. do jogurtu nebo tvarohu.

Svačinky můžete občas dětem oživit tím, že je napíchnete na špejli. Na ni se ve slané verzi bude krásně vyjímat sýr, šunka, rajče, čtvereček chleba aj. A u sladké svačiny lze použít např. ovoce a na kolečka nakrájenou palačinku, z čehož vám vznikne úžasný palačinkový špíz.

Sdílet

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna Vyžadovaná pole jsou označena *