PERNÍČKY – TRADICE, KTERÁ NEOMRZÍ
Perníčky patří neodmyslitelně k symbolům Vánoc a každý rok jistě provoní většinu českých domácností. Jak ale udělat perníčky, které budou krásně měkké a chuťově dokonalé? Mám pro vás vánoční překvapení, a tím je recept na skvělé perníčky. Kromě toho se dozvíte, jak je ozdobit, na co je lze ještě využít, jak je skladovat a jiné zajímavosti.
VĚDĚLI JSTE, ŽE…
…perníčky mají svůj původ ve středověku? A to pravděpodobně ve starém Egyptě. V té době měly vysokou hodnotu a nemohl si je dovolit každý, koření na ně totiž bylo velmi drahé. U nás se perníky objevily poprvé ve 14. století, v Pardubicích a na Turnovsku postupně vzniklo řemeslo perníkářů.
…perníkové chaloupky mají tradici v Německu díky známé pohádce o Jeníčkovi a Mařence? Ta inspirovala mnoho cukrářů a perníkářů k vytváření jedlých domečků.
…dříve byly bohatě zdobené perníčky oblíbeným svatebním darem? Novomanželům měly přinést blahobyt a štěstí.
…perníčky často nesou v různých kulturách určitý symbolický význam? Srdce z perníku představuje lásku a přátelství, hvězda naději, zvonek dobrou náladu a anděl ochranu.
…koření v perníčcích má léčivé účinky? Např. zázvor podporuje trávení, skořice má antiseptické účinky a hřebíček podporuje imunitu.
DBEJTE NA SPRÁVNOU VOLBU SUROVIN
Aby se vám perníčky opravdu povedly, nikdy nešetřete na ingrediencích, které do nich dáváte.
Koření: je základem chutě a vůně perníčků, proto upřednostněte domácí koření, čerstvě namleté (skořici, hřebíček, badyán), před směsí z perníkového koření z obchodu, které nebude nikdy tak intenzivní.
Med: by měl být nejlépe od včelaře, případně z prověřeného obchodu. Pokud nemáte med tekutý, stačí ho dát do vodní lázně a na nízkou teplotu ho ohřát.
Máslo: Vždy do perníčků používejte kvalitní máslo, ne margarín a jiné náhražky.
RECEPT NA TO NEJLEPŠÍ TĚSTO NA PERNÍČKY
- 300 g prosáté hladké mouky
- 1 vejce + na potření
- 130 g moučkového cukru
- 80 g másla
- 80 g medu
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžíce perníkového koření
- 1 lžíce kakaa
- Necháme si pomalu rozpustit med s máslem (ale jen minimálně zahřát, aby se tyto dvě ingredience spojily).
- Dáme do robota a přidáme vejce, necháme zapracovat a pak přidáme vše ostatní.
- Pečeme na 165 stupňů cca 9 minut (pozor, každá trouba peče jinak).
Tip: Pro extra měkkost nastrouhejte do těsta trochu perníčku z předchozí várky nebo přidejte malé množství smetany nebo zakysané smetany.
ZDOBÍ CELÁ RODINA
Jestli si chcete užít bezva odpoledne s vaší rodinou, připravte program, který zabaví všechny členy rodiny a vám zároveň pomůže. Zdobení perníčků. Protože není nic zábavnějšího a kreativnějšího v kuchyni, než právě tato činnost.
Taková klasika je zdobení cukrovou polevou připravenou z bílků a prosátého moučkového cukru. Polevu můžete zkusit obarvit potravinářskými barvami nebo přírodní formou, šťávou z červené řepy nebo malin, kurkumou, kakaem, instantní kávou aj.
Podle toho, jak chcete perníčky zdobit, byste měli zvolit konzistenci polevy. Na detaily, jako jsou tenké linky nebo tečky budete potřebovat hustší polevu, která neteče. Pro vyplnění větších ploch naopak zvolte polevu tekutější.
RECEPT NA CUKROVOU POLEVU
- 125 g moučkového pudrového cukru
- 1/2 lžičky citronové šťávy
- 3 kávové lžičky přecezeného bílku
- Do misky si dáme prosátý moučkový cukr, přidáme citrónovou šťávu a bílek. Vše pomocí stěrky promícháme. Ideální je tou stěrkou třít polevu o boky misky. Hotovou polevu dáme do zdobicího sáčku a můžeme ji hned použít ke zdobení.
- Pokud se vám zdá poleva příliš hustá, stačí přidat pár kapek citrónové šťávy navíc.
TIPY NA ZDOBENÍ
Chcete-li z perníčků udělat umělecké dílo, nebo si jen rádi hrajete s detaily, využijete kromě zdobicích sáčků s jemnou špičkou také špejle nebo párátka, štětcem zas můžete “vybarvovat” větší místa.
Na perníčky můžete kreslit jednoduché vzory, jako jsou linky, tečky, spirály, mřížky, hvězdičky, srdíčka apod. Inspiraci na hledejte na internetu stejně jako já.
Další technikou je mramorování, kdy na čerstvě nanesenou základní polevu nakapete jinou barvu a párátkem tyto dvě barvy prolínáte podle svých představ. Polevy můžete klidně i vrstvit, stačí jen předešlou vrstvu nechat zaschnout a na to nanést další.
DEKORACE BEZ HRANIC
Polevou dekorace nemusí vždy skončit, vyzkoušet můžete ještě další ingredience. Na Vánoce se budou krásně třpytit například malé zlaté nebo stříbrné kuličky, případně jedlé třpytky, které dodají perníčkům eleganci. Posypky ale můžete zvolit různě barevné a v jakýchkoliv tvarech – hvězdičky, vločky, srdíčka.
Perníčkům bude slušet také čokoládové zdobení, a to buď formou rozpuštěné čokolády, kterou na perníčky rozetřete, pokapete ji na ně nebo pokreslíte zdobicí špičkou. Nebo na čerstvě nanesenou polevu nasypte jemné čokoládové hoblinky.
Další možností zdobení jsou marcipánové nebo fondánové ozdoby, vyzkoušet můžete např. sušené ovoce, oříšky nebo třeba kokos, který dodá perníčkům zimní vzhled. Také karamel nebo slaný karamel se na nich bude krásně vyjímat, a to ve formě karamelových nitek nebo jako poleva.
Dekorovat můžete i bez ingrediencí, stačí mít jen speciální razítka s vánočními motivy. Nebo vyzkoušejte texturované zdobení použitím vzorovaných válečků na těsto nebo ozdobnými vykrajovátky.
NETRADIČNÍ PERNÍČKY
Že vás nebaví klasika a chtěli byste letos perníčky trochu jinak? Zkuste perníčky veganské, bezlepkové nebo je zkuste s příchutí čokolády či citrónu. Anebo naslano! Ano, i slané perníčky se objevují ve světě, obsahují výrazné chutě, jako je např. rozmarýn nebo pepř.