RECEPT | DOMÁCÍ KVÁSKOVÝ CHLÉB

Mám tu pro vás recept na domácí kváskový chléb od mojí mamky, která ho peče už třetím rokem. Není nad to dát si ho ještě teplý jen tak samotný, to je pro mě vrchol blaha. Kváskový chléb vám vydrží déle a je mnohem zdravější, než klasický chléb z droždí.

Rozkvas: 
  • 1 lžíce kvásku (přípravu na domácí kvásek najdete níže)
  • 100 g vody pokojové teploty
  • 100 g žitné mouky 
Těsto: 
  • 600 g mouky (cca 100 špaldové celozrnné hladké, 100 g pšeničné hladké mouky extra silné Pernerka, 400 g chlebové mouky)
  • 430 g vody 
  • 21 g soli himalájské
  • ¼ lžičky sladěnky (nemusí být, ale je dobrá pro lepší kvašení) 
  • 2 lžíce chlebového koření 
  • 50 g spařených mletých semínek (lněné semínko, slunečnice, sezam, mák, dýňové semínko) 

TIP č. 1. Tuto záparu (spařená mletá semínka) si připravuji v dvojnásobné dávce, polovinu dám do sklenice a mám připraveno na další pečení. Nezapomeňte nechat záparu vychladnout.

TIP č. 2: Do chlebového koření můžete ještě přidat trochu mleté černuchy a trochu černého kmínu.

Příprava domácího kvásku
  1. Základem pro domácí kváskový chléb je silný žitný kvásek. Ten si uchovávám v lednici, protože peču tak jednou za 10-14 dní. Kvásek si den předem takto “nakrmím” – nechám ve sklenici cca 1 lžíci kvasu, přidám cca 50 g odstáté vody pokojové teploty a 50 g žitné mouky (používám Pernerka BIO) a rozmíchám (mělo by to mít konzistenci husté kaše).
  2. Kvas nechám na kuchyňské lince, dokud nezvětší cca 1,5 krát objem. Poté ho odložím do lednice a druhý den dopoledne založím rozkvas ze žitné mouky a vody. Vzejití kvásku trvá podle teploty v místnosti  6-9 hod. Musím to pohlídat, dokud narůstá (povrch je vyboulený), tak je správně nakvašený. 
  3. Mezitím si smíchám mouku s vodou a nechám cca 1-2 hodiny v míse. Poté přidám rozkvas. Nezapomeňte nechat ve sklenici cca lžíci kvasu a “nakrmit” ho (nechávám si ho na lince jako kontrolu, pokud znovu naroste cca 1,5x, mate i rozkvas připravený na zadělání). Sklenici uložím do lednice na další pečení. 
  4. Těsto s rozkvasem zamíchám a znovu nechám chvíli stát. Poté přidám sůl, zamíchám a pak přidám i ostatní suroviny. Zpracovávám v robotu (KENWOOD) cca 3-5 minut, těsto by se mělo od stěny odlepovat. 
  5. Pracovní plochu i ruce si namočím, těsto vyklopím a dobře propracuji. Nejlepší je s ním párkrát bouchnout o stůl, spojí se a přestane se lepit. Hotové těsto uložím do plastové nádoby s víkem a nechám kvasit. Cca po 45 minutách ho přeložím. To udělám asi třikrát. Celková doba kvašení je cca 3 hodiny. Po třetím přeložení asi za 45 minut ho opatrně vyklopím na pomoučenou pracovní plochu a vytvořím bochník. 
  6. Těsto nechám na lince znovu pár minut čekat. Poté těsto roztáhnu a přeložím do tvaru ošatky. Přendám si ho na pomoučený (nejlépe rýžovou moukou) ubrousek a vložím do ošatky. Povrch zasypu vločkami nebo semínky. Přikryju ho a nechám dokvasit v lednici do druhého dne. 
  7. Rozpálím troubu na 240 stupňů (ne horkovzduch) i s litinovým pekáčem s poklicí. Chleba vyklopím na pečicí papír, středem ho žiletkou naříznu, aby nepopraskal, přendám ho do pekáče, přidám pod papír 2-3 kostky ledu a zaklopím poklicí. Peču ho 20-30 minut, pak chléb přendám na mřížku v troubě a dopékám ho do požadované barvy. 
  8. Upečený chleba vyndám a nechám na mřížce do úplného vychladnutí. 

TIP: Podle vašich chutí můžete přidat sekané ořechy, vločky, sušená rajčata, usmaženou cibulku, pokrájené olivy nebo na malé kostičky nakrájený cheddar.

Moje inspirace na IG: 

www.instagram.com/maskrtnica

www.instagram.com/chutodnaty

www.instagram.com/nelkafood

Cokoliv vás bude ohledně pečení kváskového chleba zajímat nebo se budete chtít na něco zeptat, napište mi na email romana@naskokvkuchyni.cz

Sdílet

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna Vyžadovaná pole jsou označena *