,

PŘIPRAVTE SVÉ TĚLO NA PŘÍCHOD PODZIMU ANEB TIPY, JAK OBRNIT IMUNITU

Dneškem začíná podzim, moje nejoblíbenější roční období, které odhaluje tolik kombinací barev a které mi vždy připomíná, jak je pro mě důležité „teplo” domova. Na druhou stranu je to období, kdy dost často řešíme nachlazení a různé jiné virózy. Proto jsem se rozhodla napsat článek o tom, jak posilovat svoji imunitu, abychom si toto nádherné období užili bez posmrkaných kapesníků a bolesti v krku.

Dejte si do těla… Sezónní zeleninu a ovoce

Sezónní plodiny jsou pro naše tělo ty nejvhodnější potraviny, protože obsahují živiny, které jsou pro nás v konkrétním ročním období velmi důležité. Proto do svého jídelníčku zařaďte kořenovou zeleninu, dýni, kapustu, řepu nebo špenát. Z ovoce třeba spadaná jablka ze zahrady, hrušky nebo švestky. Pokud se chcete v těchto chladných dnech zahřát, vyzkoušejte podle mého receptu dýňovou polévku.

RECEPT NA DÝŇOVOU POLÉVKU

Otužování nemoci zahání

Otužování zaručeně pomáhá organismu lépe odolávat nemocem a zánětům. A nemusíte po hlavě skákat do ledového rybníka, stačí vám k tomu jen sprcha a o pár stupňů chladnější voda, než na kterou jste zvyklí. Při pravidelném otužování budete nejen zdravější, ale i šťastnější. A co je na tom nejlepší? Je úplně zadarmo. 

Minimum tepla, maximum čerstvého vzduchu

S předešlým bodem souvisí i omezení topení a není to z důvodu ekonomické krize. V bytě byste měli mít něco kolem 20 °C a důležité je pravidelně větrat, abyste vytopený a suchý vzduch doma nahradili čerstvým. 

Do sauny pravidelně

Sauna nepřináší jen relax a možnost se v zimě ohřát, je hlavně prevencí před nemocemi. Při saunování se teplota člověka zvýší a do chodu se uvede imunitní a kardiovaskulární systém. Pravidelná návštěva stoprocentně zvýší vaši odolnost. Zkoušeli jste už saunové rituály, které teď nabízí vybrané wellness hotely nebo wellness centra?

Jaké vitaminy a minerály?

Nesmíme zapomenout na důležité vitamíny, jejichž přísun v těchto chladných dnech musíme ještě zvýšit. Vitamin C je zásadní pro naši obranyschopnost, dále pak vitamin D. Z minerálů vaše tělo rozhodně potřebuje selen a zinek jako prevenci proti onemocnění. 

Uzdravte své střevo

Imunitní systém se z velké části tvoří ve střevech. Proto je důležité udržovat střevní prostředí zdravé a podporovat ho prospěšnými bakteriemi, které najdete např. v kvašených výrobcích nebo probiotických kapslích. S tím souvisí dostatek vlákniny, kterou tyto bakterie k životu potřebují. Např. ze sezónní zeleniny a ovoce, z luštěnin nebo obilovin. Pro zdraví střev jsou také vhodné poctivé vývary z kostí, které chrání střevní stěnu a zacelují ji. Vývar má protizánětlivé účinky a obsahuje množství prospěšných látek v lehce vstřebatelné podobě. Na mém blogu najdete recept na vývar z kostí z pomalého hrnce.

RECEPT NA VÝVAR Z KOSTÍ V POMALÉM HRNCI

Pitný režim a pohyb

Dostatečný přísun tekutin snad ani není nutné zmiňovat, ale přece jen. Kromě vody jsou vhodné čaje, jako např. heřmánkový, šípkový, rakytníkový, zázvorový. Pohyb je pro správné fungování těla také zásadní, nejlépe venku na čerstvém vzduchu. Stačí pravidelné procházky do lesa nebo třeba jen cesta pěšky do práce. 

Stop stresu a toxickým vztahům

Stres k životu patří, ale jen v minimální míře a v situacích, kdy je přirozený. Dobře víme, že dlouhodobý stres značně snižuje naši imunitu. Pokud do vašeho života zasahuje nepřiměřeně a oslabuje vás jak fyzicky, tak psychicky, zamyslete se nad tím, co je třeba změnit. Najít si jinou práci, vyřešit rodinné či přátelské vztahy, minulost,… Zaměřte se na sebe, meditujte, dělejte, co vás baví, žijte přítomným okamžikem a nenechte si ho kazit nikým a ničím. Pozitivní přístup k životu a pozitivní lidé kolem vás je to, co vaši imunitu učiní nezničitelnou.  

Sdílet

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna Vyžadovaná pole jsou označena *