(tý)DENÍČEK | CHCETE ZHUBNOUT? ZAPOMEŇTE NA DIETY

Tak jsem si zase na sebe asi upletla pěkný bič. Hrozně mi ale chybí psaní článků a k příspěvkům na Instagramu se mi někdy všechny moje myšlenky psát nechce. Rozhodla jsem se tedy každý týden napsat článek na můj blog. Nebude to jen o tom, co se mi za uplynulý týden událo, ale bude to konkrétně třeba o věcech či událostech, které zrovna prochází mým životem. A v mém prvním (tý)deníčku jsem vám napsala shrnutí o tom, jak se mi za posledních pět měsíců změnil životní styl.

Myslím si, že jsem člověk, který ví o dietách opravdu své. Začala jsem s nimi zhruba tak ve svých třinácti letech a v průběhu života jsem jich vyzkoušela nespočet. Kolem třicítky jsem dostala rozum a přestala jsem se nenávidět za to, že mám pořád těch pět kilo navíc, než bych chtěla mít, a smířila se sama se sebou. Byl to sice dobrý krok, ale mnohem lepší krok je začít na sobě makat a neustále se na něco nevymlouvat.

V těhotenství jsem přibrala jen 6,5 kg a měla asi za 14 dní svou váhu zpět. První rok a půl po porodu jsem se ale bohužel nezmohla vůbec na nic. Lítala jsem od Vojty k práci, večer jsem se věnovala mé druhé práci – blogu, a mohu vám říci, že jsem každý den vyčerpáním padala na pusu. Záviděla jsem mámám, které jsou opravdu na mateřské a mohou si jít s dítětem po obědě lehnout, ale nakonec jsem si uvědomila, že já taková nejsem a nikdy nebudu. Že je tahle situace mé povaze asi přirozená a já nedokážu dělat jen jednu věc, i když bych si to hodně často přála. Nejhorší na tom všem ale bylo, že jsem přestala myslet na sebe. Můj jídelníček byl šílený, jedla jsem málo, spíš to bylo vždycky jen takové zobání čehosi, co bylo po ruce. Cvičila jsem minimálně a můj přirozený pohyb byl dosti omezený. Většinou to byl pouze přesun z jedné místnosti do druhé nebo k počítači. 

Začátkem roku 2020 jsem si ale řekla, že žiju jen jednou a rozhodla jsem se s tím vším něco dělat. Nebojte se, nebylo to takové to klasické novoroční předsevzetí. Rozhodla jsem se na to jít jinak. Už jsem měla po krk všech diet a nesmyslných jídelníčků, které mi vždy vydržely tak měsíc. Zašla jsem proto k nutriční terapeutce Andree Jakešové, která je i spoluzakladatelkou blogu Nehladu. Řekla jsem jí, že potřebuji pouze poradit. Nechtěla jsem si nechat sestavit jídelníček, protože jsem moc dobře věděla, že bych ho stejně nakonec nedodržovala. Potřebovala jsem něco udržitelného. Změna životního stylu, to je přesně to, co jsem chtěla. Není ale jednoduché s tím vším začít. Chce to hodně velké odhodlání. A řeknu vám, že na to určitě musí být i vhodná doba. Prostě to všechno musí přijít v pravý čas.  

Co mi opravdu hodně pomohlo, byla koupě Apple Watch. To jsou hodinky, které vám měří denní pohybovou aktivitu, cvičení a spoustu dalších věcí. To byla opravdu skvělá investice. Díky tomu se i ve dnech, kdy se mi opravdu nechce, donutím něco dělat. Ať už to je jen procházka nebo třeba jóga. Mám tam zadané každodenní cvičení na 30 minut a také pohybovou aktivitu na 500 kcal. Vždycky těchto mých vytyčených cílů dosáhnu, ale nechci si zase dávat velké cíle, protože to je přesně to, co vede k tomu se na všechno brzy vykašlat. Pokud se tedy rozhodnete, stejně jako já, pro změnu, nastavte si reálné cíle, abyste se na to během několika týdnů nevykašlali. Byla by to totiž škoda. Já už dodržuji životosprávu a to, že se opravdu snažím cvičit každý den, zhruba 4 měsíce. A věřte tomu, že se cítím asi tak o 1000 % lépe než předtím. Samozřejmě ještě nejsem na své vysněné váze, ale dle měření InBody, na kterém jsem byla před týdnem, mám dole 4 kg tuku. No když si představíte 16 kostek másla, tak je to celkem hezký výkon, co myslíte? 

Myslete prosím na to, že i malá změna je dobrá. Takže nemusíte hned začít cvičit každý den, každému totiž taky vyhovuje něco úplně jiného. Někdo raději bude cvičit třikrát v týdnu hodinu, já to mám raději každý den půl hodiny. To záleží opravdu na každém. Nebojte se ani si dát dobrý dezert, pokud je to jednou za čas. Když si druhý den dáte o dvacet minut víc cvičení nebo rychlou procházku, vůbec nemusíte mít výčitky. Je opravdu hrozně důležité to brát jako životní styl než dietu, se kterou každý týden začínáte vždycky od pondělí. Tak jsem to měla dřív i já. V neděli jsem si řekla, že začnu v pondělí a ve středu už jsem zase byla na začátku. Byl to kolotoč, ze kterého jsem se opravdu ráda vymotala. Schválně by mě zajímalo, jak je to u vás? Taky jste s dietou začínali vždycky od pondělí? Dejte mi vědět.

Tady mám pro vás ještě odkaz na můj článek, kde jsem sepsala tipy na to, podle koho můžete cvičit doma – NEVÍTE, PODLE KOHO CVIČIT?.

S láskou Romana

Sdílet

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna Vyžadovaná pole jsou označena *