Angkor Wat

Cestopis: Thajsko, Kambodža – Den čtvrtý a pátý – Angkor Wat, Ta Prohm, Angkor Thom

Tuk-tuk na dnešní den jsme si domluvili dopředu za 12 dolarů. Řidič nás měl vyzvednout v 11, takže jsme měli dostatek času a nemuseli brzy vstávat. Nasnídali jsme se v naší restauraci a přesně v 11 vyrážíme na malý okruh po chrámech Angkoru. Po několika kilometrech stavíme na místě, kde se kupují lístky do tohoto areálu. Rozhodujeme se, zda koupit jednodenní nebo třídenní vstup. Jednodenní byl za 20 a třídenní za 40 dolarů. Nakonec bereme jen jednodenní. U přepážky nám vytisknou lístky i s naší fotkou, abychom je asi nemohli prodat. Jako první vyrážíme k tomu nejznámějšímu chrámu Angkor Watu. S řidičem si domluvíme sraz zhruba za 1,5 hodiny před hlavní bránou.

Angkor Wat
Angkor Wat
Angkor Wat
Angkor Wat

Připadáme si jako v jiném světě. Angkor Wat je právě to, proč se do oblasti Siem Reap jezdí. A my už teď víme proč. Tento chrám byl postaven počátkem 12. století pro krále Súrjavarmana II. jako královský chrám a hlavní město. Je největším a nejlépe zachovalým chrámem v celé oblasti a je vyobrazen na státní vlajce Kambodže. Lidí je tu dost, ale v tomto rozlehlém areálu se to poměrně ztratí. Vedro je opravdu spalující, tak při první příležitosti kupujeme vodu. Čas rychle utíká, takže po projití celého areálu se vracíme zpět k řidiči. Cestou ještě potkáváme skupinku „moderních“ mnichů, kteří mají dražší zrcadlovky než my. To nás opravdu pobavilo. Ještě se pohledem loučíme s tímto majestátním symbolem khmerské kultury, protože se sem už asi jen tak nepodíváme. Jízda tuk-tukem je velmi příjemná, protože nás vítr příjemně ochlazuje. Několik kilometrů trvá, než se dostaneme k dalšímu areálu Ta Prohm. Cestou nám řidič zastavuje ještě na jídlo. Ceny jsou vysoké, takže dáváme jen jedno jídlo napůl. Pak už pokračujeme vstupní bránou do areálu Ta Prohm. Tento chrám je proslulý hlavně natáčením filmu Lara Croft s Angelinou Jolie.

 

Ta Prohm
Ta Prohm
Ta Prohm
Ta Prohm

Byl záměrně ponechán na pospas přírodě s obrovskými stromy plazícími se po zdech. Po projití areálu vycházíme východní bránou, kde už na nás řidič čeká. Dáme si ještě na cestu domácí zmrzlinu a vyrážíme do posledního komplexu – Angkor Thom. Zde si k prohlídce vybíráme hlavní chrámy Bayon a Baphuon. Angkor Thom je městský komplex vybudovaný za vlády Džajavarmana VII. Název Angkor Thom znamená v překladu „velké město“. Délka jeho zdí činí zhruba 13 km a v roce 1992 byl Angor Thom spolu s dalšími angkorskými památkami zapsán do seznamu UNESCO.

U Bayonu potkáváme skupinku Čechů, se kterými se dáváme krátce do řeči. Na chvíli se projdeme i kolem chrámu Baphuon, ale jsme již unaveni, takže se vracíme zpět na hotel. Zrušili jsme i domluvený západ slunce u jednoho z chrámů, protože nebyly příznivé podmínky, bylo zataženo.

Baphuon
Baphuon

Na hotelu dáváme sprchu a krátký odpočinek. Ještě se zastavíme nudle za dolar u našeho stánkaře a pak už vyrážíme do města.

Streed Food Siem Reap
Streed Food Siem Reap

Jako obvykle kupujeme palačinku, poté drink v jedné z restaurací v Pub Street. Dnes opět neodoláme venkovnímu baru a končíme u našeho sympaťáka na koktejlu. Když už se rozhodneme vrátit se domů, vtáhne nás atmosféra místního baru Angkor What a my končíme večer na zdejší diskotéce. Zhruba v 1:30 odjíždíme tuk-tukem do hotelu. Druhý den nás čeká odpočinek, takže nemusíme ráno brzy vstávat.

Angkor What
Angkor What

S tím vstáváním to ráno opravdu nebylo tak horké. Z postele jsme po prohýřené noci vylezli až v 11 hodin, takže jdeme do naší restaurace rovnou na oběd.  Po obědě se vydáváme na prohlídku města Siem Reap. Zatím jsme ho v podstatě viděli jen za tmy. Moc k vidění tu toho není, tak se jdeme podívat na Old Market. Cestou potkáme skupinku rybářů, kteří se snaží něco chytit v té šíleně špinavé stojaté řece. V Old Marketu je samozřejmě k vidění, kromě oblečení, i spoustu jídla. Najdete zde neskutečné množství ovoce, ryb a masa. Vše je čerstvé a krásně barevné. Miluji jejich trhy.

Old Market
Old Market

Po projití celé tržnice se přesouváme o několik ulic dál, kde to žije i přes den. V Pub Street si dáváme v jedné z mnoha restauraci Stir fried pork with sweet and sour sauce a Mango shake. Po včerejší noci se nám dnes už nechce pít, a tak se vracíme do hotelu, kde si ještě v restauraci objednáme Fresh sping rolls. Na následující den jsme si domluvili tuk-tuk, který nás proveze po dalších chrámech angkorského komplexu. Tak a my už uléháme do postele, dobrou noc.

  • 3.5

    Celkové skóre

  • Hodnocení čtenáře: 8 Votes

Sdílet

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna Vyžadovaná pole jsou označena *