Cestopis: Sicílie – cesta na Sicílii, Palermo

  1. DEN

Nevím, jestli se jedná o svatební cestu, každopádně je to naše první větší dovolená po svatbě. Ono je to ale vcelku jedno, my na to stejně moc nehrajeme. Pro mě je důležité, že máme dovolenou. Konečně volno. Snad se mi podaří mozek přepnout do dovolenkového režimu a načerpat nové síly do nejhektičtějšího období roku. No a proč jsme zvolili jako cíl Sicílii? Vlastně ani sama nevím, ale o návštěvě tohoto ostrova jsem snila již dlouho. Nehledě na to, že je vyhlášená výbornou gastronomií.

Jako obvykle bylo v den odletu vše hektické. Oba, já i manžel, jsme šli ještě do práce, protože odlet máme až po páté hodině odpoledne. Protože všichni známí jsou v tuto dobu v práci, objednáváme si na letiště taxi, se kterým jsme za 25 minut na terminálu 2.

Fronta na odbavení je dlouhá, ale po chvíli již máme vytištěné letenky do Říma, kde přestupujeme. Letenky do Palerma si musíme vyřídit až v Římě. Po lehké svačině jdeme přes kontrolu k bráně D2., kde nás po chvíli již volají do letadla.

Let do Říma trvá 1 hodinu a 35 minut. Na letišti Fiumicino máme na přestup pohodlné 2 hodiny. Už v letadle si studuji průvodce o Sicílii, kterého nám darovala moje švagrová, protože zítra nás čeká celý den v Palermu. Ihned po přistání si vyzvedneme letenky na transfer desk a jdeme čekat na odlet.

Máme tu téměř 2 hodiny, takže Filip sleduje fotbal online a já vyřizuji pracovní maily. Bohužel máme 40 minut zpoždění, tedy zatím. Snad to nepotrvá déle, protože už máme zajištěný odvoz z letiště do centra.

Nakonec bylo zpoždění opravdu jen zmiňovaných 40 minut a my jsme v půl jedenácté na místě, kde nás čeká už Roberto a Maria. Jsou to naši hostitelé. Poprvé jsme se ubytovali přes aplikaci AirBNB. Cesta do apartmánu trvá necelou půlhodinu, ve které nám příjemní Italové s trochu horší angličtinou (jak jsme potom zjistili, tak to byla asi nejlepší angličtina, co jsme tu zažili) o možnostech výletů na Sicílii. Naše ubytování se jmenuje Le Cupole Apartment a je přímo v centru města. Na 2 noci nás vyšlo na 2300 Kč. Filip se mě snaží ještě vytáhnout do města na drink, ale nakonec to vzdáváme. Přeci jen únava z cesty se na nás projevila. A druhý den nás čeká celodenní Palermo.

  1. DEN

Ráno vstáváme kolem půl deváté a vyrážíme si koupit snídani. V místním Carrefouru ulovíme bagety, šunku, čerstvé ovoce a džus a vracíme se na ubytování na snídani. Ještě asi hodinu studujeme plán dnešního výletu a těsně před polednem vyrážíme. Přes hlavní tepnu Palerma Via Maqueda se dostáváme k naší první zastávce Teatro Massimo.

Cestou jsme minuli několik street food stánků, ale jídlo ještě odkládáme, protože cestou ke katedrále jdeme přes vyhlášený trh.

Mercato del Capo poskytuje neskutečné množství stánků s čerstvými potravinami. Ovoce, zelenina a mořské plody, to je hlavní nabídka stánků.

V jednom ze stánků jsme ochutnali sicilskou specialitu – Arancine, což jsou rýžové koule plněné masem nebo sýrem, obalené ve strouhance a smažené. Byla to fakt dobrota (cena 1 euro).

Pokračujeme dále ke Cattedrale Palermo. Sem se určitě stojí za to podívat.

Cestou od katedrály na Piazza Indipendenza si dáváme jahodovou zmrzlinu a cannoli. Jedná se o nejznámější sicilský dezert (křupavé trubičky ze smaženého těsta, plněné krémovou ricottou, kandovaným ovocem a ozdobené višněmi nebo strouhanou čokoládou). Italské zmrzlině se nic nevyrovná, to všichni víme, ale sicilské cannoli stojí také za to. Úzkými uličkami se proplétáme až ke vchodu do Mercato di Ballaró, kde si dáváme smažené kalamáry a chobotničky.

Nějak jsme zjistili, že jsme celkem unavení, tak se vydáváme zpět na pokoj. Asi už jsme se sesynchronizovali s italským rytmem. Na pokoji ještě hledám ubytování na poslední čtyři noci a vyrážíme do půjčovny aut. V půjčovně Sicily by car nám řekli, že první auto mají volné až od 12. září, to my už budeme ale v Praze. Tak jsme se na doporučení vydali do jiné. Zde už měl pán auta volná. Nejdříve jsme se rozhodovali, zda chceme pojištění částečné nebo plné, poté jaké auto si vybereme, až nakonec pán zjistil, že má můj manžel prošlý řidičský průkaz. Chvíli jsem tam zkoprnělá stála, když jsem si uvědomila, že na řízení stojí celá naše dovolená. V té jediné vteřině mi i stačilo docvaknout, že budu muset v tomto blázinci řídit já a ještě jsem si uvědomila, že na řidičáku mám staré jméno, kdežto na pasu a občance už ne. Pán mi ale tvrdil, že jméno nevidí jako problém, ale prošlý řidičák ano. Já už se asi fakt zblázním, nic nám nemůže klapnout bez komplikací. Po těchto peripetiích se vracíme zpět na pokoj, abychom si naplánovali výlet na druhý den. Večer ještě vyrážíme do centra, nejdříve se zastavíme u Quatro Canti, což jsou rohové domy na křižovatce, kterým místní říkají Il Teatro del Sole (sluneční divadlo), protože jsou všechna průčelí osvětlovaná sluncem.

Tip: Pokud budete stejně jako my cestovat na Sicílii a budete řešit půjčení auta, využijte službu Discover Cars, lídra v online rezervacích aut. Výhodou je, že uvedené ceny zahrnují všechny povinné poplatky a daně, takže se vám nestane, že se vrátíte z objevování krás země a budete nuceni něco doplácet. Rezervaci vytvoříte snadno a rychle na webových stránkách Discover Cars a můžete ji bezplatně zrušit. Službu můžete využít nejen na Sicílii, ale v mnoha dalších zemích po celém světě.

Přes Piazza Pretoria, které má večer neskutečné kouzlo, jdeme na Mercato della Vucciria, který jsme navštívili již dopoledne. Večer je to zde ale o něčem jiném. Je zde více lidí a atmosféra je nepopsatelná. Chvíli jsem si připadala jako na trhu v Thajsku. Dáváme si zde za 2 eura cosi jako smažené krokety, pivo a víno.

Krásný večer jsme zakončili procházkou kolem přístavu a kolem desáté se vracíme na pokoj. Ráno se totiž musíme sbalit a vyrazit vstříc novým dobrodružstvím.

Sdílet

2 comments on “Cestopis: Sicílie – cesta na Sicílii, Palermo

  1. Krásný článek. Úplně na mě dýchla ta atmosféra, kterou italská města mají. Těším se na další články! 🙂

    • Krásný den Týno, moc děkuji za pochvalu. Dnes dopisuji druhý díl a do dvou dnů tam bude nahraný včetně videa 😉

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna Vyžadovaná pole jsou označena *