TIPY | JAK SE SPRÁVNĚ SBALIT NA DOVOLENOU

Balíte se na dovolenou a máte na seznamu tolik věcí, že ani nevíte, jestli se vám všechny vejdou do kufru? Přečtěte si, jak ušetřit místo v zavazadlech, jak správně skládat věci do kufru nebo jaké pomocníky si na cestování pořídit. Rozhodně si stáhněte předepsaný seznam věcí, který vám zajistí, že nezapomenete nic důležitého.

SEZNAM NAD ZLATO

Než vůbec začnete balit, připravte si tužku a papír a sepište si, co vás napadne, poté seznam zredukujte a vezměte si opravdu jen to nejdůležitější a to, co využijete. Pokud si chcete ulehčit práci, stáhněte si seznam už předepsaných věcí (viz níže), které by vám v kufru určitě neměly chybět. Já tento praktický checklist letos určitě využiju!

Prohlédnout

JAK VRSTVIT VĚCI V KUFRU

Na dno kufru patří ty nejtěžší věci, jako jsou boty, toaletní taška, knihy, ale také ty, kterým nevadí, že se případně trochu pomačkají – ručníky, spodní prádlo nebo spodní trička. Ty můžete zamotat do roliček a naskládat je vedle sebe tak, aby na dně držely hezky napevno. 

Na pevnou spodní vrstvu teď můžete dát oblečení, jako jsou vrchní trička, tílka, blůzy, kalhoty, sukně apod. Trička lze skládat klasicky do komínků, roliček nebo z nich můžete zkusit udělat ploché obdélníky, které se pak skládají do řady za sebe (tzv. metoda KonMari). 

Navrch zavazadla uložte to nejjemnější oblečení, které hned po vybalení pověsíte na ramínko (večerní šaty aj.). Také sem patří sako nebo jiný oděv, který chcete dovézt v perfektním stavu.

ORGANIZÉRY PROSTĚ MUSÍTE MÍT

Díky těmto praktickým pomocníkům budou vaše věci přesně tam, kam jste je umístili. A to nejen hygienické a kosmetické, ale i boty nebo oblečení. K dispozici jsou na internetu a v obchodech nejrůznější velikosti a tvary, proto je vhodné koupit ty, které využijete a které se vám vejdou do kufru či jiného zavazadla. 

Cestovní organizér na oblečení vybírejte takový, aby byl prodyšný a věci v něm mohly hezky „dýchat“. Je vhodné mít organizér na kosmetiku a hygienu z omyvatelného materiálu se spoustou kapes a jiných úložných prostorů. Praktický je háček nebo poutko, za které ho zavěsíme. 

Výhody organizéru:

 • udržují pořádek v zavazadle
 • zajistí přehlednost
 • oblečení se nezmuchlá
 • kosmetika se nevysype
 • díky poutku, které většina z nich má, můžete s věcmi lehce manipulovat 
 • hodí se i do batohu „nastojato“
 • jsou tak lehké, že zavazadlu nepřidají kilogramy navíc 
MINI VERZE = VELKÁ ÚSPORA MÍSTA

Jak jinak ušetřit místo než tím, že si před dovolenou pořídíte mini verze hygienických a kosmetických přípravků. Najdete je v každé drogerii a mají tu výhodu, že většinu z nich spotřebujete a při cestě zpět už vás netíží v kufru. Tekuté přípravky klidně dejte ještě do pytlíku, ať zajistíte, že vám nevytečou a neušpiní obsah kufru. 

Mini varianta se nemusí týkat jen toaletních potřeb, ale také třeba her nebo jiných věcí, jako je žehlička na vlasy, na oblečení nebo třeba hřeben.  

Tip: Nahromadily se vám v koupelně vzorky produktů nejrůznějších značek? Je správný čas je využít právě na dovolené.

DESATERO HACKŮ NA ZÁVĚR
 1. To “nejtěžší” oblečení a boty si vemte na sebe do letadla, ušetříte si tak místo v kufru.
 1. Spodním prádlem, ponožkami, plavkami vyplňte mezery v kufru (i boty můžete vyplnit některými drobnými věcmi či ponožkami).
 1. Sbalte si s sebou oblečení z nemačkavého materiálu, který také rychle schne.
 1. Zjistěte si, jestli některé věci, jako je žehlička, župan nebo třeba základní hygiena nejsou součástí ubytování, ať je nevezete zbytečně.
 1. Vezměte si s sebou víceúčelovou obuv, kterou vezmete jak na túru, tak na běžné nošení.
 1. V kufru by vám neměl chybět šátek, který se dá využít velmi univerzálně: na hlavu, kolem pasu, na přikrytí třeba v letadle, jako ochrana před sluníčkem,…
 1. Předem si zvolte jednotlivé outfity, ať nevezete nic navíc.
 1. Nezapomeňte si s sebou sbalit i igelitovou tašku nebo pytlík na špinavé oblečení.
 1. Místo knihy si do počítače nebo telefonu nahrajte její elektronickou verzi.
 1. Mezi jednotlivé vrstvy a navrch obsahu kufru vložte hedvábný papír, který poslouží jako ochranná vrstva. 

Sdílet

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna Vyžadovaná pole jsou označena *