Svatební přípravy – Výzdoba
Plánujete svatbu a nevíte si rady s výzdobou? Mám pro vás několik tipů, jak si v nádherném přírodním stylu vyzdobit místo, kde se bude vaše svatba odehrávat.
Nejdůležitější je si zvolit styl, který bude korespondovat s místem, kde budete mít svatbu či hostinu. Naše svatba se konala na Českém Ranči nedaleko České Lípy, takže jsme vše ladili do hnědých a krémových odstínů a používali pouze přírodní materiály.
Ukazatele
Ze starých opršených a nařezaných prken jsme vyrobili ukazatele, které jsme umístili podél cesty. Na ně můžete napsat, co vás jen napadne. My jsme zvolili nápis svatba, naše jména a šipku, která měla svatební hosty nasměrovat správným směrem.
Svatební ramínka
K rozlučce se svobodou jsem od kamarádky Páti dostala úžasný dárek v podobě svatebních ramínek, které pak využijete hlavně na focení šatů nevěsty a obleku ženicha. Svatební ramínko si klidně můžete ale vyrobit sami doma. Pokud neseženete bílé, stačí ho natřít bílou barvou a podle vaši fantazie dozdobit. Na našem bylo nalepené bílé srdíčko s jemnou mašličkou a na jednom bylo jméno ženicha a na druhém jméno nevěsty včetně data naší svatby.
Svatební oznámení
Nad svatebním oznámením jsme přemýšleli celkem dlouho. Chtěli jsme něco originálního a přitom jednoduchého, aby se nám to hodilo do přírodního stylu svatby. Nakonec jsme z Číny objednali hnědý obdélníkový papír, na který jsme chtěli nechat natisknout text. Když jsem s ním ale přijela do tiskárny, bylo mi sděleno, že pokud je už papír takhle nařezaný, nic mi na něj nenatisknou. Museli jsme to tedy vymyslet jinak. Nechali jsme text natisknout na bílý papír, který se teprve poté nařezal, a nakonec jsme ho nalepili na ten hnědý. Celé oznámení jsme obvázali krajkou, kterou jsme vepředu spojili jutovým provázkem. Na jutový provázek se ještě přidělala hnědá ozdobná cedulka se svatebním razítkem. Jestli se bojíte chyb, které by mohlo vaše svatební oznámení mít, koukněte na tento článek: Vyhněte se těmto chybám na svatebním oznámení.
Svatební razítko
Svatební razítko je zajímavý nápad, který jsme viděli před rokem u našich kamarádů na jejich svatbě. Můžete ho využít pro spoustu dekorací. My tím například potiskli ubrousky, krabičky na výslužku, ozdobné cedulky na výslužku a svatební oznámení. Určitě ho můžete využít i na potisknutí obálek, do kterých svatební oznámení dáváte.
Jmenovky
Dlouho jsme si lámali hlavu s tím, jaké vyrobit na stůl jmenovky. Na Pinterestu jsem našla neskutečné množství variant. Nakonec jsem zužitkovala mnou nasbírané špunty na víno nebo šampus (měla jsem jich doma přes sto kusů a to v Praze nebydlíme ještě ani dva roky J ). Korek se ostrým nožem prořízne zhruba do poloviny a vloží se do něj papír o velikosti vizitky. Ozdobný papír jsme si nechali nařezat v reklamní agentuře. Bohužel už nějak nezbyl čas (ani síla) na to je nechat potisknout. Takže jsme zaúkolovala moji sestru, která je všechny černou fixou popsala.
Cedule pan a paní
Opravdu krásný nápad, který jsem opět objevila na Pinterestu jsou cedule Pan a Paní, které se přidělají na židle novomanželů. Velký problém byl ovšem sehnat stará patinovaná prkna. Naštěstí si ale můj tatínek poradí se vším. Pak už stačilo jen bílou barvou udělat nápis, prkna provrtat a do děr dát ozdobné bílé stuhy.
Výzdoba svatebního stolu
Protože místo, kde jsme se brali, mělo samo o sobě své kouzlo, nechtěli jsme to nějak zvlášť přehnat s výzdobou. Proto jsme na stoly zvolili jednoduchý bílý ubrus, na který se prostředkem položil pruh juty v přírodním odstínu. Moje mamka si dala ještě práci s tím, že na každé místo ušila látkový ubrousek ve světle hnědé barvě.
O květinovou výzdobu se postarala opět moje maminka se sestrou (za to jim ještě jednou velký dík). Na stůl jsme tedy vyrobili zhruba 20 sklenic, do kterých se pak naaranžovaly květiny. Použili jsme zavařovací sklenice, na které se lepidlem nalepil pruh juty a na to se uvázal pruh jemné krajky. Vrchní část zavařovací sklenice jsme obmotali několikrát dokola jutovým provázkem, aby nebyl vidět uzávěr.
Mezi sklenice s kytkami jsme dali malé bílé svícny, do kterých jsme umístili svíčky, které vydrží hořet 9 hodin. Na každém místě pro hosty nechyběl složený látkový ubrousek, na kterém bylo vytištěné svatební menu svázané jutovým provázkem a příbor.
Závěsné dekorace
Jednou jsem si tak doma na terase popíjela můj oblíbený cider a přemýšlela, jak ty krásné sklenice zužitkovat. Napadlo mě je jen nahoře omotat jutovým provázkem a nechat ho zhruba půl metru navíc, aby se sklenice mohly někam zavěsit. Do nich už pak stačí naaranžovat květiny podle vaší fantazie.
Vzpomínkové fotografie
Vybrala jsem zhruba padesát fotografií mě a mého manžela a nechala jsem je vyvolat v polaroid formátu včetně popisku, kde na fotografii právě jsme. Určitě nemusíte pro tuto příležitost volit fotografie pouze vás dvou, je možné použít i rodinná fota, fotografie, když každý z vás byl malý atd.
Cedule se svatebním menu
Pokud máte servírovaný oběd, který se skládá z více chodů a třeba i více druhů hlavního jídla, je dobré napsat výběr jídla na dřevěnou tabuli. Já jsem tabuli koupila a pouze jsme menu na ní napsali. Z jedné strany bylo servírované jídlo a z druhé nápojový lístek. Pokud ale tabuli nechcete kupovat, můžete si ji vyrobit doma. Stačí natřít starý dřevěný rám, který vyplníte kusem sololitu polepeným tabulovou tapetou. Místo křídy je ale dobré pořídit speciální tabulovou fixu, která píše jako křída, ale jde to s ní mnohem lépe.
Menu
Svatební menu, které se skládalo z předkrmu, polévky a několika hlavních jídel, jsem nechala natisknout na speciální ozdobný papír. Z druhé strany menu byl nápojový lístek, aby si lidé mohli v klidu vybrat jídlo před tím, než přijde obsluha. Menu jsme položili na složený látkový ubrousek a přivázali ho jutovým provázkem. Nakonec jsme ještě dozdobili zelenou větvičkou.
Tabule na nápoje a jídlo
Tabule na menu byla kupovaná, zbytek tabulí jsme ale již sami vyráběli. Na grilovacím stánku jsme měli umístěnou tabuli s jídlem, které se podávalo z grilu po šesté hodině. Dále tam byla tabule s koktejly a kompletní nápojový lístek. Vtipnou tabuli s nápisem „ALCOHOL: Because no great story started with someone eating a salad“ jsme umístili doprostřed stánku s nápoji.
Svatební paleta
Pokud vlastníte starou paletu, kterou již nebudete potřebovat, můžete ji využít na dekoraci, stejně jako my. Pouze jsme její přední prkna natřeli šedou barvou a nápis už si můžete zvolit podle sebe.
Krabice na blahopřání
V poslední době si už novomanželé přejí jako svatební dar peníze, které pak použijí třeba na svatební cestu nebo na bydlení. Nejen z toho důvodu je dobré si na blahopřání vyrobit speciální krabici. Ať už zvolíte třeba ratanový košík nebo dřevěnou truhlu, je hezké ji trochu naaranžovat a napsat k ní, že se jedná o krabici na blahopřání. Já zvolila krémovou papírovou krabici, kterou jsem dozdobila nápisem „Blahopřání“ a starými dřevěnými kolíčky na prádlo.
Vzkaz v láhvi
Dalším nápadem, který jsem našla na Pinterestu je „Vzkaz v láhvi“. Smyslem je to, že vám hosté napíšou jakýkoli vzkaz na papír a vhodí vám ho do skleněné láhve. Vy si poté vzkazy (případně rady do života) přečtete s manželem na vaše první výročí. Stačí vám k tomu tužka, papír, jutový provázek na svázání papíru a skleněná nádoba (láhev).
Dřevěná krabička na prstýnky
Už od začátku jsem říkala, že chci svatbu trochu jinak, netradičně. Určitě jsem věděla, že prstýnky nechci dávat na saténový polštářek. Proto jsem poprosila taťku, aby mi z větví vyřezal krabičky na prstýnky, které jsme doplnili našimi iniciály. Prstýnky do toho můžete uzavřít nebo je nechat otevřené a víčko položit vedle krabičky.
Oltář
Svatební oltář byl trochu oříšek. Nakonec jsme ale u rodičů našli dva staré (jak já říkám krásně opršené do patiny) žebříky. Žebříky byly sice nízké, takže jsme je museli dole trochu nastavit, ale oltář se přesně hodil k našemu stylu svatby. Nahoře jsme žebříky spojili starými větvemi a svázali pevným jutovým provazem. Oltář jsme pak dozdobili ratanovými květináči se zasazenými květinami. Na horní část jsme použili pruh přírodní juty a kousek bílé průsvitné záclony. Uprostřed větví jsme umístili živou květinu, která ladila s kyticí nevěsty.
Datum
Na stůl, kam jsme pro naše hosty dávali dárky, které si pak mohli odnést domů, jsem umístila krabičku, kde je možné si zvolit den v týdnu, den v měsíci a měsíc. Pokud ale nemáte možnost koupit takovou dekoraci, můžete zvolit i ceduli, případně tabulku, kam vaše datum svatby napíšete.
Fotorám a cedule instagram
V posledních letech jsou velmi módní fotobuňky nebo fotorámy. My jsme šli cestou fotorámu, protože to pro nás bylo i trochu jednodušší. Rám se vytvořil ze čtyř smrkových prken, které jsme pak natřeli bílou matnou barvou. Nápis jsme zvolili v barvě šedé. Rám je ale nutné umístit na nějakou konstrukci. My měli štěstí, že jedna taková byla na našem místě svatby dostupná. Jednoduchou konstrukci si ale můžete vyrobit i sami.
Z boku konstrukce jsme umístili tabuli Instagram, kde byl nakreslený znak Instagramu a náš svatební hashtag (#bohmovisvatba).
Program
Z prken, ze kterých jsme vyráběli ukazatele, jsme připravili i tabuli. Na tu jsme napsali program svatebního dne. Nejedná se o nic složitého, důležité je si přibližně sepsat program. Určitě ho nemusíte na minutu dodržet, ale hosté alespoň přibližně vědí, kdy se co bude dít 🙂
Lampiony
Mezi terasou, kde jsme všichni jedli a posléze i seděli a pódiem, kde byla kapela, byl velký prostor. Chtěli jsme ho trochu něčím dozdobit a hlavně večer osvětlit. Napadlo nás, že bychom mohli koupit lampiony, do kterých by se vyrobilo elektrické osvětlení. Pokud máte tedy známého elektrikáře, bude to pro něj hračka. Nám stačilo deset lampionů, které jsme zavěsili mezi jednotlivé kůly. Mezi jednotlivé lampiony, které večer nádherně osvítili taneční parket, jsme ještě zavěsili dřevěná srdíčka.
-
Celkové skóre
Hodnocení čtenáře: 36 Votes