Lekce foodstylingu – 1. díl

Protože se mě spousta z vás ptá na to, jakým způsobem fotím, na čem fotím, za jakého světla fotím a na mnoho dalších věcí co se focení a foodstylingu týče, rozhodla jsem se pro vás sepsat několik rad, které by vám mohly být nápomocné při focení jídla. Předem vás chci upozornit na to, že nejsem profesionální fotograf. Naopak musím říci, že jsem v ovládání fotoaparátu stále ještě začátečník. Díky mé práci mám ale asi trochu cit pro to, jak správně udělat food a dekor styling tak, aby na fotografii nebylo poznat, že fotit vlastně moc dobře neumím. Proto se v této kapitole nezaměříme na to, jak správně nastavit fotoaparát, ale především na správný food a dekor styling. Vše, co vám chci o mých zkušenostech s focením jídla napsat se nevejde do jednoho krátkého článku, takže se v této kapitole zaměříme na to, jaké pozadí pro focení zvolit.

Pokud s focením jídla teprve začínáte a nemáte doma žádné desky na focení, můžete pro focení zvolit podlahu, kterou máte doma, pokud ovšem doma na podlaze najdete nějaký zajímavý vzor. Zajímavé jsou především dřevěné podlahy nebo moderní strukturovaná lina nebo vinyl.

Podle mého názoru to nejlepší, co pro focení můžete zvolit, jsou desky dřevěné. Někdy bývá ovšem velký problém sehnat stará prkna, která jsou pro toto použití nejvhodnější. Já jsem měla to štěstí a u rodičů našla pár starých, pěkně opršených prken, které mi taťka rozřezal a udělal z nich desku na focení. Velikost desky záleží na vás, já většinou volím velikost cca 70×70 cm, aby byla s deskou i snadná manipulace. Výběr barvy na nátěr prken je již na vás. Já mám doma desek několik a nejvíce asi využívám bílou. Určitě se hodí ale i deska přírodní, kterou necháte tak, jak je a vůbec ji nenatřete. Zde ale záleží na kvalitě prken. Zajímavá je i barva šedá, černá nebo tyrkysová.

Pokud nejste až takoví příznivci vintage stylu jako já, můžete pro focení zvolit kuchyňské desky. Já jich mám doma asi deset, ale vzhledem k tomu, že jsou celkem rozměrné, bylo mi manželem doporučeno je z našeho menšího bytu v Praze přestěhovat do našeho bytu na severu Čech. Kuchyňské desky mám o velikosti 60×60 cm a jsou různých barev. Aktuálně je asi nejvíce oblíbená mramorovaná bílá deska, na které vynikne kvalitní foodstyling a dekorace.

Pokud si nechcete zaplnit celý byt nebo dům deskami na focení, další možnost je velký ubrus. Určitě nic nezkazíte tím, když zvolíte bílou barvu ubrusu s jemnou strukturou a plocha na focení, která vám nezabere mnoho místa, je na světě. Samozřejmě to nemusí být jen bílá barva. Slonová kost, antracit nebo světlounce hnědo-šedý ubrus může být také skvělou volbou.

Sdílet

2 comments on “Lekce foodstylingu – 1. díl

  1. Moc pěkný článek… Bude další?

    • Mám to určitě v plánu, jen mám teď doma dvoutýdenního prcka, tak nějak není čas skoro na nic 😉

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna Vyžadovaná pole jsou označena *