CESTOVÁNÍ | PRÁZDNINY V ŘÍMĚ

Taky milujete film s Audrey Hepburn a Gregory Peckem Prázdniny v Římě? Právě i díky tomuto filmu se stalo populární místo Bocca della Verita neboli Ústa pravdy. A pokud máte čisté svědomí, určitě se nebojte do těchto úst vložit ruku, já to zkusila a nic se mi nestalo. Řím je jednou z mých nejoblíbenějších evropských destinací a v dubnu jsme se tam s mým manželem poprvé podívali společně.

Na tuto cestu jsme dostali pozvání od cestovní kanceláře www.radynacestu.cz, se kterou jsme se domluvili na této možnosti už před více jak dvěma lety, ale pak přišla pandemie. A já jsem tak strašně vděčná, že nám to nakonec vyšlo. Byly to totiž nádherné čtyři dny v Římě. Já jsem pro vás připravila několik tipů, co nesmíte v tomto kouzelném městě vynechat. Pokud chcete za pár dní zažít opravdovou atmosféru Říma, navštívit spoustu památek a ještě se dozvědět spoustu informací, určitě využijte služeb této cestovní kanceláře. Naše průvodkyně byla naprosto úžasná a zařídila pro nás první poslední. A i když opravdu rádi cestujeme na vlastní pěst, moc se nám v Itálii líbilo.

CO ROZHODNĚ NESMÍTE VYNECHAT V ŘÍMĚ

KOLOSEUM

Tato impozantní stavba se mi vryla pod kůži, a to nejen kvůli tomu, že Gladiátor patří mezi mé oblíbené filmy. Rozhodně obětujte čas ve frontě a podívejte se i dovnitř. Své kouzlo má ale i pohled zdáli na osvětlené Koloseum v noci.

Koloseum je největší amfiteátr římského světa, který se stal dějištěm gladiátorských zápasů, ale i veřejných poprav. Má 80 vchodů, 4 patra a kapacitu přes 50000 osob. První hry se zde konaly v roce 80 n. l. Staří Římané sem měli vstup zdarma.

Zajímavost: Už v Antice byla důležitá správná výživa. Třeba gladiátory krmili spoustou ječmene, protože věřili, že tím podporují růst svalové hmoty. Maso bylo v té době v nemilosti.

ÚSTA PRAVDY

Ústa pravdy neboli Bocca della Verita se proslavila hlavně díky filmu Prázdniny v Římě. Od té doby jsou opravdu velmi navštěvovaným místem v Římě. Když si budete chtít tento pradávný detektor lži vyzkoušet, budete si muset vystát pěknou frontu. Ústa pravdy jsou umístěna v lodžii kostela Santa Maria in Cosmedin.

Zajímavost: Ústa pravdy jsou cílem mnoha snoubenců. Kdo by nechtěl vědět, jestli je mu partner opravdu věrný? Pokud partner lže, údajně mu po vložení ruky do úst bude ruka ukousnuta.

FONTANA DI TREVI

Neznám asi nikoho, kdo by byl v Římě a nezamiloval si fontánu di Trevi. A i když je zde na tak malém místě asi tak milión lidí, je to pořád mé nejmilovanější místo v Římě. Jen tak si sednout, dívat se na proudící vodu a užívat si tu neskutečnou atmosféru. Přitéká do ní Panenská voda, údajně nejlepší v Římě, a zdobí ji Neptun a dva koně představující klidné a rozbouřené moře. Každopádně já nikdy nezapomenu do této opěvované fontány vhodit minci, protože to znamená, že se sem ještě vrátím.

Až se vydáte k fontáně di Trevi, nezapomeňte si vzít s sebou minci. Stačí ji pak přes rameno do fontány hodit a máte zaručeno, že se sem znovu vrátíte.

FOTBALOVÝ ZÁPAS AS ŘÍM

Pokud budete mít štěstí a zrovna se ve chvíli, kdy budete v Římě, bude konat fotbalový zápas, rozhodně musíte vyrazit. A my to štěstí měli. Sice jsme měli na programu v tu dobu Forum Romanum, ale tohle by mi můj manžel určitě neodpustil. A já jako velký sportovní fanoušek jsem s ním taky moc ráda vyrazila. Atmosféra 60 000 fanoušků fotbalu byla neskutečná. Lístky na fotbal seženete přes internet a ta cena je taky únosná.

VIA DEI FORI IMPERIALI

Tato pulzující tepna směřující přímo ke Koloseu mě neskutečně překvapila. Při první návštěvě Říma jsem ji nějakým záhadným způsobem minula. Ale tentokrát jsme cestou z Kapitolu kolem památky Forum Romanum sešli přímo na tuto ulici. Podél ní lze obdivovat antické památky nebo si užívat ruch velkoměsta. My jsme tam byli zrovna ve chvíli, kdy se zde rozezněl zvuk elektrických houslí, a já byla tak neskutečně dojatá tou atmosférou, že jsem měla slzy na krajíčku a říkala jsem si, že přesně pro tyto chvíle stojí za to žít. Směrem ke Koloseu jsou na této ulici navíc krásné restaurace, kde se určitě zastavte na drink.

PANTHEON

Kousek od této nejlépe dochované antické stavby v Římě se nachází skvělá kavárna La Casa del Caffe, kde si určitě dejte šálek dobré kávy. Každopádně do Pantheonu vyražte brzy ráno, protože od desáté hodiny se tu začínají tvořit opravdu dlouhé fronty. Pantheon vyniká svou mohutností. Kromě vstupní brány je jediným zdrojem světla v tomto chrámu tzv. oculus, což je devítimetrový otvor v kopuli.

PIAZZA NAVONA

Právem se o tomto náměstí říká, že je to nejkrásnější barokní náměstí v Římě. Na návštěvu si také doporučuji trošku přivstat, protože v osm ráno zde budete skoro sami. V podvečer si zde zase můžete užít neskutečnou atmosféru na jedné z teras mnoha restaurací.

ŠPANĚLSKÉ SCHODY

Španělské schody jsou cílem snad všech návštěvníků Říma. Už několik let je na nich zakázáno sedět. Já jsem při své první návštěvě Říma ještě zažila, když to bylo povolené, a s kamarádkou jsme si to užily. I když už si teď nemůžete vychutnat na schodech skvělou místní pizzu, můžete se před nimi vyfotit (nejlépe v outfitu z blízkých butiků Dolce & Gabbana nebo Versace). Španělské schody se totiž nachází v srdci módního a luxusního Říma a právě proto mají toto místo umělci, filmaři a módní návrháři z celého světa v oblibě.

VATIKÁN

Nejmenší stát světa a centrum římskokatolické církve nemůžete při návštěvě Říma rozhodně vynechat. Vatikán je sice malé území, ale má obrovské kulturní a duchovní bohatství. Na bezpečnost tu dohlížejí vojáci tradiční Švýcarské gardy. Vy si určitě musíte vystát velmi rychle ubíhající frontu do Baziliky sv. Petra, ale zajít si můžete i do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je i Sixtinská kaple, kde se koná konkláve při volbě papeže. My jsme se místo muzeí ale rozhodli vyšlápnout schody (můžete vyjet i výtahem + dojít zbytek po schodech) na vyhlídku z kopule baziliky, odkud je jedinečná podívaná na krásy Říma.

JÍDLO A PITÍ

Spaghetti alla carbonara, zmrzlina, limoncello, tiramisu a další italské dobroty musíte v Římě stoprocentně ochutnat. My jsme se vždycky zastavili tam, kde bylo hodně lidí, protože to je známka úspěchu. Ale mám tu pro vás několik tipů, kde se můžete zastavit, když půjdete kolem.

  • nejlepší čtvrť na jídlo za rozumnou cenu je Trastevere (navíc se skvělou atmosférou)
  • kousek od Pantheonu si zajděte na dobrou kávu do La Casa del Caffe
  • nedaleko Pantheonu se nachází i zmrzlinárna Della Palma s obrovským výběrem zmrzlin, najdete zde cca 150 druhů
  • nedaleko Španělských schodů najdete luxusnější restauraci La Buvette, kde jsme se naprosto skvěle najedli
  • pokud si chcete zajít na trh, zkuste Campo de’Fiori (i když já se musím přiznat, že jsem z něj byla trošku zklamaná)

Populární italský dezert tiramisu vlastně v překladu znamená „vytáhni mě vzhůru“, tak se do něj s chutí pusťte a dejte depresím vale.

Pokud budete mít jakékoli otázky k Římu, klidně mi napište na mail romana@naskokvkuchyni.cz, ráda vám poradím.

S láskou Romana
Sdílet

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna Vyžadovaná pole jsou označena *