LIFESTYLE | PŘÍKRMY
Téma příkrmy u nás přišlo na řadu celkem brzy. Vzhledem k tomu, že jsem s Vojtou řešila první dva měsíce problémy s kojením a musela jsem po šesti týdnech nasadit trochu umělého mléka, aby začal vůbec přibírat, nasadila jsem příkrmy již na pátém měsíci. Běžně se začíná s příkrmy mezi pátým a šestým měsícem. Tento můj článek berte pouze jako rady jedné prvorodičky, nejsem specialista na výživu, ale něco jsem za těch pár měsíců, co je Vojta na světě, už pochytila.
Elite Bloggers – Content Marketing
Kdy začít s příkrmy?
Všechno, co se týče mateřství a výchovy dítěte, se snažím řešit selským rozumem. Nikde totiž nenajdete dokonalý návod na to, co je správně. Věděla jsem, že s příkrmy se začíná někde od čtvrtého do sedmého měsíce. Každý pediatr vám také řekne něco jiného, a proto jsem se řídila svojí intuicí. Vojta už od šestého týdne dostával jednou až dvakrát denně ke kojení dávku umělého mléka, protože dle naší dětské doktorky měl nižší váhu, než uvádí předepsané tabulky. To byl také důvod, proč jsem začala s příkrmy dříve, než to bývá u plně kojených dětí. Nejlepší je se zeptat na názor svého pediatra a k tomu pozorovat dítě, zda má již o věci, které vy sami dáváte do úst, zájem.
S čím začít?
Pro mě byla jednoznačnou volbou mrkvička. Pro Vojty první mrkev jsem si zašla do bio obchodu a měla jsem z toho perfektní pocit. Začala jsem ji připravovat na páře a na chvilku si odskočila. No a co se nestalo. Jeho první příkrmy jsem prostě a jednoduše připálila. Foodblogerka 😀 No jo, stane se. Pro tyto případy jsem měla doma v zásobě skleničku První lžička od Hami. Hotové skleničky jsem ze začátku používala převážně na cesty, teď se ale musím přiznat, že je používám dost často. Je to nejen kvůli tomu, že často nestíhám, ale i kvůli jejich různorodosti.
Je dobré začít se zeleninou a pokaždé u daného druhu vydržet alespoň 3 dny. Díky tomu je totiž možné odhalit případné alergie nebo odhalit potraviny, které vaše dítě odmítá. Když už máte daný druh vyzkoušený, můžete ho s novým druhem zeleniny kombinovat. Vzniklé příkrmy můžete ředit vodou nebo mateřským mlékem, pokud ještě kojíte.
Druhy zeleniny, se kterými jsem začínala:
- mrkev
- batáty
- brambory
- cuketa
- dýně
U každého dítěte uvidíte, která zelenina je jeho oblíbená. U nás vedla kombinace batáty, dýně, mrkev a brambory. Zase jsem mu ale nechtěla dávat pořád stejnou kombinaci, takže jsem se snažila o častou změnu. Hodně mi ve všem pomohla kniha od Annabel Karmel – Bible dětských pokrmů, ve které jsem vždy našla kvalitní informace.
Maso, lepek a kaše
Maso jsem Vojtovi začala dávat zhruba měsíc poté, co jsme s příkrmy začali. Jeho první maso bylo bio krůtí maso od českých farmářů. Podusila jsem si maso na pařáčku a tyčovým mixérem ho rozmixovala spolu s trochou vody, která nám po dušení zbyla. Maso jsem rozdělila do tvořítka na led a zamrazila ho na pozdější použití. Nejčastěji používáme kuřecí maso, krůtí maso, hovězí maso nebo rybu (losos, tuňák). Tím, že Vojta jí hodně často skleničky od Hami, má v nich pokaždé něco jiného. Jeho oblíbený byl třeba špenát s mořskou treskou, což pro mě bylo hodně překvapivé.
Na zavádění lepku se názory různí. Náš pediatr mi doporučil lepek zavést na 6. měsíci. Poprvé jsem mu rozdrtila trochu piškotu a přidala mu to do přesnídávky. Po čase jsem mu začala už do ručičky dávat kousek kůrky chleba.
Co se týče kaší, tak u nás ze začátku moc úspěch neměly. Vlastně dodnes je to s nimi takové všelijaké. Některý den Vojta sní celkem velkou porci a druhý den tu samou odmítá. S kaší jsme začínali na 6. měsíci a vždy jsem mu ji dávala před koupáním a poloviční porci (Nutrilon První kaše vhodná od 4. měsíce). Dobu před koupáním jsem volila hlavně z toho důvodu, aby ji ještě dokázal trochu strávit a nebolelo ho v noci bříško.
Ovoce
Zavádění ovoce až po zelenině a masu je z toho důvodu, aby si děti nejdříve na zeleninu zvykly a teprve poté začaly se sladkou chutí ovoce. Vojtovi paradoxně chutnala více zelenina než ovoce. Nejdříve jsem mu zkoušela rozvařit jablíčko, které mi úplně odmítnul. Co ale Vojtovi chutnalo hned, byla První lžička hruška. Postupem času jsem mu místo přesnídávek začala dávat kousky ovoce, které začal přijímat hned. Nejoblíbenější jsou u něj čerstvé maliny, které mu dávám ke svačině se selským jogurtem.
Co dítě, to osobnost
Co platí u nás samozřejmě nemusí platit u vás. Každé dítě je jiné a každé má také jiné chutě. Proto se řiďte vlastním rozumem a také tím, co vám vaše miminko dává najevo. Nikde nenajdete správný návod na to, co je správně. A hlavní věc, kterou jsem se jako máma naučila, že každý den je úplně jiný. Nikdy neříkejte, že vaše dítě krásně papá zeleninu, protože ještě ten den vám ji může začít odmítat. Každopádně přeji mnoho úspěchů s příkrmy pro ty vaše prcky, já se snažím hlavně o pestrost stravy a o to, aby byl Vojta spokojený.
-
Celkové skóre
Hodnocení čtenáře: 4 Votes